Budujemy komputer dla graczy. Ile kosztuje dobry komputer do gier? Z czego powinien się składać? Mamy kilka wskazówek.

Komputer do gier — ta koncepcja znacznie się rozwinęła w ciągu ostatnich kilku lat. Jeszcze niedawno był to po prostu potężny komputer domowy z dedykowaną kartą graficzną. Jednak zróżnicowanie wydajności poszczególnych komponentów z czasem tak bardzo wzrosło, że nadal trudno jest zastosować to uproszczenie. Ponadto zmieniła się świadomość kupujących, którzy są bardzo świadomi do jakich zadań będą wykorzystywane ich komputery. Czym jest dzisiaj komputer do gier?

Mówiąc najprościej, jest to komputer, którego podzespoły zostały starannie dobrane, aby zapewnić komfortową grę nawet w najnowsze i najbardziej wymagające gry. To komputer, w którym karta graficzna jest na pierwszym miejscu, ale wydajność pozostałych podzespołów nie różni się od niej, więc występuje tzw. wąskie gardło.

Dodatkowo, coraz więcej twórców komputerów do gier skupia się na wizualnych aspektach tego. Dużą popularnością cieszą się obudowy ze szklanymi ściankami bocznymi, które umożliwiają podgląd elementów wewnętrznych. Takie procedury wymuszają na twórcach podzespołów dbałość o to, jak się prezentują, dlatego coraz częściej stosuje się m.in. podświetlenie RGB LED. Można je znaleźć na płytach głównych, pamięci RAM, wentylatorach, kartach graficznych, a nawet dyskach SSD PCIe itp.

Który komputer do gier wybrać? Co powinien mieć komputer do gier? Czy sam zgłosić, czy zlecić to zadanie komuś innemu? Ile kosztuje komputer do gier? Na te pytania internaci szukają najczęściej odpowiedzi. 

Jaki komputer do gier? Co powinien mieć komputer do gier?

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli tego, co komputer do gier powinien mieć w środku. Dla uproszczenia załóżmy, że nie modernizujemy komputera stacjonarnego, którego używaliśmy wcześniej, ale budujemy zupełnie nową jednostkę, typowo do gier komputerowych. Wcześniej wspomnieliśmy, że najważniejszym elementem takiego komputera jest karta graficzna, dlatego większość kosztów zostanie przeznaczona na zakup. Nie oznacza to jednak, że należy ignorować inne komponenty, wręcz przeciwnie. Budujemy jednostkę, która posłuży nam przez co najmniej kilka lat, dlatego bardzo ważna jest tutaj stabilność i niezawodność jednostki.

Jaką kartę graficzną wybrać? Budując komputer gamingowy, nie żałuj wydanych pieniędzy i poszukaj jednego z najnowszych rozwiązań wykorzystujących systemy liderów rynku - NVIDIA i AMD. W przypadku kart graficznych z układami NVIDIA najlepiej rozejrzeć się i kupić najnowszą kartę graficzną, taką jak NVIDIA GeForce RTX 3050. Oczywiście może to być również mocniejsza karta graficzna – limitem jest tylko Twój budżet. Także w przypadku układów AMD – wybór karty graficznej należy zacząć od AMD Radeon RX 6600 i wydajniejszych modeli.

W zależności od dostępnego budżetu karta graficzna powinna być wyposażona w wydajny procesor. Zdecydowana większość komputerów do gier korzysta z procesorów Intel Core i5 i AMD Ryzen 5, które są wystarczająco mocne dla prawie każdej gry. Oczywiście bardziej wymagający gracze zdecydują się na droższe warianty - Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7, podczas gdy ci o znacznie niższym budżecie - Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Ponownie wszystko zależy od dostępnych środków. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyważeniu wybranych składników. Podczas gdy Intel Core i3 i NVIDIA GeForce RTX 3050 działałyby bardzo dobrze, to gdy połączymy tę samą kartę graficzną z bardzo mocnym procesorem, płacimy tylko więcej za niewykorzystaną wydajność.

Który komputer do gier wybrać?

Budując komputer dla swojego odtwarzacza, powinieneś również wybrać odpowiednią pamięć, zarówno operacyjną, jak i dedykowaną do przechowywania danych. Komputer tego typu powinien mieć co najmniej 16 GB pamięci RAM i absolutne minimum 500 GB na dysk. Dyski SSD PCIe są warte zakupu, ponieważ oferują najwyższe prędkości odczytu i zapisu i nie są dużo droższe niż dyski SATA.

Co jeszcze powinno być na komputerze do gier? Oczywiście zasilacz i obudowa. Jak wybrać zasilacz do komputera do gier? Warto skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie producenta zasilacza i zakupić jeden z rekomendowanych modeli, które mogą zasilać nasz zestaw komponentów. A co z mieszkaniem? Zdecydowanie lepiej zainwestować w jeden ze sprawdzonych modeli rekomendacji. Dobra obudowa to coś więcej niż wygląd komputera. Duży wpływ na to ma temperatura robocza komponentów, a zatem również kultura pracy urządzenia.