Mając już za sobą pewne doświadczenie w rozgrywkach Airsoft’u, większość pasjonatów decyduje się na założenie własnego teamu stworzonego do tych rozgrywek. Wiele osób nie ma jednak zielonego pojęcia jak się do tego zabrać i czy należy w ogóle zgłaszać zamiar stworzenia drużyny do jakiegokolwiek oddziału za to odpowiedzialnego. W poniższym wpisie postaramy się więc krótko odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, dotyczące właśnie klubów ASG. Zapraszamy!

Do drużyny potrzeba ludzi

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas budowania drużyny jest znalezienie odpowiednich osób. Zazwyczaj kluby złożone są z grup znajomych pochodzących z jednego miasta, którzy dobrze znają się poza rozgrywkami. Nie ma znaczenia, ile osób będzie należało pod daną drużynę. Żadne limity w tym aspekcie nie istnieją – im więcej uczestników, tym większa możliwość przeprowadzenia różnych trybów rozgrywek.

Bardzo ważne jest ustanowienie celu drużyny. Niektóre teamy decydują się zmierzać całkowicie w stronę popularnych „strzelanek”, a jeszcze inne wolą obierać określone role, jak np. antyterrorystów. Dla wzmożenia komunikacji z grupą poza obszarem walki, zaleca się założenie specjalnej grupy na konkretnym medium społecznościowym bądź stworzenie swojej amatorskiej strony.

Jak założyć drużynę w ASG? – pierwsze kroki w nowej roli

Nazwa i logo drużyny

Każdy team powinien posiadać swoje logo oraz mieć unikatową i niepowtarzalną nazwę. To właśnie tej sygnatury używa się do zapisów na różnego rodzaju turnieje, organizowane w różnych częściach naszego kraju. Drużynę zakłada się zazwyczaj we własnym zakresie. Nie ma żadnych regulacji prawnych i nie trzeba zgłaszać niczego żadnym stowarzyszeniom. Identyfikując się jako zespół, warto podczas rozgrywek posiadać podobny kamuflaż i wyposażenie. Tutaj z pomocą przychodzi niemal każdy sklep z replikami asg, który posiada w swojej ofercie różnego rodzaju mundury przeznaczone do tych rozgrywek. Na poszczególne elementy można jeszcze nałożyć stworzone na specjalne zamówienie naszywki z symbolem drużyny, dostępne na wielu stronach internetowych.

Sporządzenie regulaminu zespołu

Dla pełnego porozumienia wszystkich członków drużyny, zaleca się stworzenie krótkiego regulaminu grupy. To w nim zawarte będą wszystkie informacje dotyczące nie tylko samych rozgrywek, ale i zachowania w kręgu zespołu.

W trakcie rozgrywek, każdy członek zespołu powinien być odpowiedzialny za poszczególną sekcję. W drużynie wiele rzeczy jest wspólnych, przez co nawet wskazane jest wymienianie się sprzętem czy innymi elementami wyposażenia. Dodatkowo, warto zorganizować również okresowe zrzutki, dzięki którym znajdą się wspólne pieniądze na treningi czy asortyment dla całej drużyny.

Będąc w zespole, zapał do ASG wśród wszystkich członków stale się zwiększa, a każdy może wzajemnie się motywować. Sprawna komunikacja i porozumienie na polu walki mocno wpływa na postępy całej grupy, dlatego warto już od samych początków próbować swoich sił w zakładaniu drużyny. Być może uda się kiedyś zaistnieć w społeczności, a klub na przestrzeni lat zdoła konkurować z najlepszymi w rozgrywkach.