Pytając małe dzieci o zawody, które chciałyby wykonywać w przyszłości, często słyszy się o aktorstwie, piosenkarstwie, czy malarstwie. Zdarzają się również marzenia o zawodowym tańcu, zwłaszcza u tych maluchów, które mają w rodzinie osoby zajmujące się nim. Takie gdybanie jest dobrze przyjmowane, ale gdy przestają to być tylko plany, a stają się rzeczywistością, zdanie najbliższych może się zmienić.
Czy zawód tancerza ma przyszłość w Polsce?
Faktem jest to, że tancerze wykonują ogromną i ciężką pracę, latami uczą się poszczególnych figur tanecznych. Spędzają na salach treningowych większość swojego życia, nierzadko od wieku dziecięcego. Wielu z nich nie ma czasu na założenie rodziny, ponieważ codziennie dzieje się coś nowego, często zmienia się miejsca pobytu. Jednak dla rozwoju własnych pasji, dziecięcych marzeń można zrobić i poświęcić wszystko, jeśli dodatkowo to uszczęśliwia – nie potrzeba nic więcej. Tancerze muszą mieć odpowiednie predyspozycje, ponadto są zobowiązani do spełnienia niezbędnych formalności. Oczywiście nie może się to udać bez najważniejszego, czyli powołania i talentu, warto podkreślić, że taniec jest ogromnym obciążeniem dla całego organizmu, więc jest wyczerpujący. Dlatego właśnie wymagana jest siła w mięśniach i kościach, podobnie jak w przypadku zawodowych sportowców. Przyszli tancerze muszą wykazać się zatem umiejętnościami, predyspozycjami tanecznymi, poczuciem rytmu oraz zdobyć wykształcenie. Nie mając sprecyzowanych upodobań co do stylu tanecznego, warto rozpocząć naukę w szkole baletowej, która jest najlepszym miejscem do ogólnego rozwoju w dziedzinie tańca. Odbywają się w niej zajęcia między innymi z rytmiki, akrobatyki, partnerowania, pilatesu, jazzu, a nawet zasad charakteryzacji.
Jakie cechy powinni mieć tancerze?
Tancerze powinni mieć przede wszystkim twarde charaktery, uczestnictwo w profesjonalnych zawodach nie oznaczają samych zwycięstw. Powinno się być przygotowanym jak najlepiej, ale nie otrzymuje się gwarancji odniesienia oczekiwanego sukcesu. Wskazane jest wyposażenie się w ogromne pokłady cierpliwości i pokory, aby ewentualny przegrany pojedynek był motywacją do doskonalenia umiejętności. W pracy tancerza przydaje się ponadto wyobraźnia i improwizacja, czasami trzeba wyjść z własnej strefy komfortu i zaprezentować coś nie mając na to ochoty. Tancerze to przede wszystkim ludzie, dlatego całkowicie normalne jest zapominanie kroków, odpowiedzialny może być za to stres, zbyt duża presja – bywa różnie. We wszystkie publiczne występy wpisana jest ocena, zarówno jury, jak i publiczności, dlatego w pracy tancerza wymagane są umiejętności przyjmowania krytyki. Bez silnego charakteru może to być nieco utrudnione, ale w żadnym wypadku nie niemożliwe. Większość osób wykonujących zawód tancerza ma style taneczne, w których się specjalizuje, ale zdarzają się sytuacje, w których jest konieczność zastąpienia innego uczestnika w niekoniecznie lubianym tańcu. Zazwyczaj nie ma czasu na rozważanie „za” i „przeciw”, ale tylko na zdecydowane działanie.