Podobno każde miasto ma swoje mroczne tajemnice, które mogą odkrywać jedynie żądni takich danych turyści. Również Kraków ma kilka ciekawych historii, które bezwzględnie warto odkrywać podczas zwiedzania miasta.

Ciekawe i mroczne historie Krakowa

Intrygujące tajemnice Krakowa

Część z tajemnic Kraków skrywa w miejscach często i chętnie odwiedzanych, do których zalicza się między innymi Stare Miasto, a dokładniej Ratusz Miejski. Wiele setek lat temu w murach ratusza funkcjonowała karczma Piwnica Świdnicka. Nazwa pochodziła od sprowadzanych do niej piw ze Świdnicy. Gośćmi w karczmie najczęściej były osoby prowadzące barwne życie, lubiły nieprzyzwoite dowcipy i preferowały hulaszczy tryb życia. W bliskim sąsiedztwie Piwnicy Świdnickiej znajdował się loch więzienny i sala tortur. Wystarczy zobaczyć, jakie przedmioty się tam znajdowały, aby przysłowiowa gęsia skórka pojawiła się na całym ciele. Część z narzędzi tortur można zobaczyć podczas zwiedzania Domu Jana Matejki i specjalnym muzeum stworzonym za sprawą prywatnego kolekcjonera.

Ciekawe wzmianki o Krakowie

Kolejną ciekawą i dość mroczną historią związaną z Krakowem jest istnienie latarni umarłych, jak sama nazwa wskazuje nie były to zwykłe lichtarze. Latarnie miały postać małych budowli wyposażonych w lampy, umieszczano je zazwyczaj w bliskiej okolicy cmentarzy i szpitali. Ich główną funkcją było przestrzeganie przechodniów, że żywi powinni jak najszybciej opuszczać konkretne miejsce, ponieważ nie jest ono dla nich przyjazne. Do dzisiaj można spotkać na swojej drodze takie latarnie, ale już nie wzbudzają takich obaw, jak było to jeszcze do niedawna. Będąc już w temacie tajemnic Krakowa nie sposób pominąć wzmianki o schronach z większości budynków na Nowej Hucie. Uznawano, że powinny być one ze sobą połączone i stworzyć coś w rodzaju ochrony przed zagrożeniem dla miasta. Obecnie każdy ma możliwość zobaczyć trzy takie historyczne miejsca: Centrum Dowodzenia w budynku Kombinatu, schron w jednym z budynków i podziemia dawnego kina Światowid. Wszystkie zachowały się wręcz w idealnym stanie, dlatego nie warto odkładać ich zwiedzenia na później.