Z jakimi problemami zdrowotnymi należy zgłosić się do ortopedy?
Ortopeda to specjalista, który zajmuje się chorobami i dysfunkcjami układu ruchu. W jego gabinecie goszczą jednak nie tylko osoby, które doznały różnego rodzaju urazów kończyn, lecz także ludzie cierpiący na wady wrodzone i nabyte, choroby metaboliczne oraz nowotwory zlokalizowane w obrębie układu ruchu. Zadaniem ortopedy jest postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie skutecznego leczenia, które przywróci pacjentowi sprawność, zdrowie i dobre samopoczucie. Sprawdźmy, jakie problemy zdrowotne leczy się w gabinecie ortopedycznym i kiedy warto umówić wizytę u specjalisty!
Kim jest ortopeda? W czym się specjalizuje?
Ortopeda jest lekarzem-specjalistą, który ukończył wyższe studia medyczne, odbył 6-letnią specjalizację z zakresu ortopedii oraz zdał państwowy egzamin. Takie przygotowanie medyczne daje mu możliwość diagnozowania i leczenia chorób zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. Mogą mieć one charakter wrodzony lub nabyty. Wśród leczonych przez ortopedę problemów zdrowotnych znajdują się także różnego rodzaju urazy, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, choroby metaboliczne, a także nowotwory.
Lekarz tej specjalizacji w swojej pracy stosuje zarówno leczenie zachowawcze, jak i operacyjne. Musi więc posiadać szeroką i szczegółową wiedzę z zakresu anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu. Zadaniem ortopedy nie jest samo leczenie, ale także zlecanie pacjentowi różnego rodzaju zabiegów z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii. Specjalizacja ortopedii łączy się także z chirurgią urazową oraz traumatologią. W dzisiejszych czasach ortopeda przyjmuje pacjentów w każdym wieku. W jego gabinecie goszczą zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy.
Jakie problemy zdrowotne należy skonsultować z ortopedą?
Aby skorzystać z pomocy medycznej ortopedy w ramach bezpłatnej opieki medycznej, pacjent musi posiadać skierowanie. Można je uzyskać u lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalizacji, który stwierdzi potrzebę konsultacji ortopedycznej. Bez skierowania można natomiast umówić wizytę prywatną. W gabinecie warto pojawić się jak najszybciej w sytuacji, kiedy podejrzewamy u siebie złamanie, zwichnięcie lub skręcenie. Nie są to jednak jedyne problemy, które powinny skłonić do umówienia się na wizytę u tego specjalisty!
Oprócz typowych urazów, ortopeda udziela wsparcia medycznego także pacjentom cierpiącym na rożnego rodzaju wady wrodzone układu ruchu, choroby zwyrodnieniowe, stany zapalne, wady postawy, a także choroby mięśniowo-stawowe. Jednymi z najczęściej leczonych w gabinecie ortopedycznych chorób są m. in. zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, kręcz szyjny, rwa kulszowa, neuropatia strzałkowa, osteoporoza, a także kifoza, lordoza i skolioza.
Wizyta u ortopedy rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne, a w razie potrzeby zleca także dodatkowe badania obrazowe. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji, stawia diagnozę i planuje szczegółowe leczenie, które ma za zadanie przywrócić pacjentowi sprawność i dobre samopoczucie. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com