Pandemia wielu z nas zamknęła w domach. Wiele miejsc, które często odwiedzaliśmy do tej pory, zostało zamkniętych z powodu obostrzeń lub są duże limity osób przebywających w danym pomieszczeniu. Niestety osoby, które do tej pory korzystały z siłowni i zajęć fitness, muszą radzić sobie w inny sposób. Jednym z nich jest aktywność w domu lub na świeżym powietrzu.

 

Od czego zacząć?

 

W domu obowiązują nas takie same zasady jak na siłowni. Pierwszym krokiem jest rozgrzewka. Jeżeli nie zastosujemy się do tej pierwszej, ale bardzo ważnej zasady, może to spowodować uraz i eliminację z ćwiczeń na najbliższe tygodnie. Pamiętaj, by rozgrzewka odpowiednio przygotowała mięśnie do dalszych ćwiczeń, poprawiła ruchomość stawów oraz rozruszała kości. Rozgrzewka musi być odpowiednio dobrana do rodzaju ćwiczeń. Podstawowymi ćwiczeniami przy rozgrzewce to pajacyki, przysiady czy wyskoki. Szykując się do ćwiczeń w domowym zaciszu, zdecydowanie musisz pamiętać o odpowiednim stroju. Przede wszystkim musi być wygodny i nie krępować naszych ruchów. Najlepiej sprawdzi się odzież stworzona specjalnie do tego typu aktywności, głównie z powodu materiału, który odprowadza wilgoć podczas ćwiczeń. Od nas zależy, jaką wybierzemy długość nogawek i rękawów. Pamiętajmy również o sportowym staniku, który będzie odpowiednio dobrany do naszego biustu.

 

Trening w domu w czasie pandemii

 

Trening

 

Jeżeli dopiero rozpoczynasz aktywność fizyczną w domu, rozpocznij od łatwych ćwiczeń. W sieci jest mnóstwo filmików i gotowych zestawów ćwiczeń na każdy stopień zaawansowania. Jeżeli uważasz, że możesz więcej, dodaj do podstawowego zestawu ćwiczeń skakankę lub podskoki połączone z przysiadami, lub deską. Spowoduje to jeszcze większe spalanie tkanki tłuszczowej. Dla mocno zaawansowanych polecana jest tabata. Jest to interwałowy trening metaboliczny, który w niedługim czasie przynosi znakomite efekty.

Rozciąganie

 

Po każdym zakończonym treningu pamiętaj o rozciąganiu. Nie ma zależności czy jest to trening mocno zaawansowany, czy też dla początkujących. Mięśnie po każdym większym wysiłku muszą się zregenerować, a właśnie porządny stretching przyniesie oczekiwane rezultaty.