Róże uznawane są za najpiękniejsze kwiaty ogrodowe, czemu trudno zaprzeczyć, powstało na ich temat wiele piosenek, wierszy. Panowie często wręczają je ważnym w ich życiu kobietom, pasują tak naprawdę na każdą okazję. Zadaniem miłośników pielęgnacji kwiatów jest dokładanie wszelkich starań, aby zawsze mogły prezentować się nienagannie.

Róże - pielęgnacja roślin

Zasady pielęgnacji róż

Zasadniczo róże potrzebują specjalnie zagospodarowanej przestrzeni, co wpływa na ich wygląd podczas kwitnienia. Najbardziej dogodną lokalizacją jest taka, w której panuje określony poziom nasłonecznienia i wiatru. Należy jednak chronić róże przed wpływem silnego wiatru i mrozu, mogą tego nie przetrwać. Wiele zależy od konkretnego gatunku kwiatów, niektóre znacznie lepiej rozwijają się w warunkach wysokiego poziomu nasłonecznienia. Inne natomiast kwitną ładniej i szybciej w półcieniu. Istotne jest również podłoże, w którym mają rozwijać się róże – najlepszym wyborem jest gleba przepuszczalna i bogata w próchnicę. Wartość pH powinien kształtować się w graniach od 6,0 do 7,0, nie mając takiej ziemi, warto w nią zainwestować. Jeżeli chodzi natomiast o sadzenie, najlepiej robić w dwóch okresach, wczesną wiosną – w okresie od marca do końca kwietnia, ewentualnie jesienią – od końca września do końca października. Zdania są podzielone, chociaż to właśnie jesienią kwiaty szybciej się ukorzeniają i na okres wiosenny szybciej rozpoczynają wegetację. Kolejną kwestią pielęgnacyjną jest nawadnianie kwiatów, należy je podlewać rzadko, ale dużą ilością. Dzięki temu woda ma szansę dotrzeć bez problemu do najgłębszych warstw gleby. Dużo tak naprawdę zależy od panującej pory roku, jeżeli występuje duże nasilenie opadów atmosferycznych dodatkowe podlewanie jest zbędne. Najbardziej korzystna jest woda deszczowa, pochodząca z wodociągu powinna stać jakiś czas konewce, wówczas ulatnia się z niej chlor.

Róże – nawożenie i przycinanie kwiatów

Róże trzeba regularnie zasilać nawozami, powinno się o to zadbać z częstotliwością 2-3 razy podczas procesu wegetacji. Aby uniknąć przemarzania kwiatów, powinno się zakończyć nawożenie na przełomie lipca i sierpnia. Oczywiście najlepiej służą różom nawozy specjalnie im dedykowane, tylko one mogą dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. W uprawie róż istotne jest ich przycinanie, najlepszym okresem jest wiosna. Sprawia to, że rośliny prezentują się o wiele lepiej i mają znacznie lepsze warunki do dalszego, zdrowego rozwoju. W zależności od gatunku kwiatów, wykorzystuje się różne techniki cięcia, dlatego dla osób początkujących może być to skomplikowane. Co do zasady krzewy róż wielokwiatowych wymagają usunięcie wszystkich słabych, cienkich i złamanych pędów, nie powinno się również zostawiać tych, które się ze sobą krzyżują. Całkowicie bezpieczne jest pozostawienie od jednego do trzech oczek w każdym pędzie. Większe wymagania mają róże pnące, pędy należy przerzedzać, pozbywając się wyłącznie osłabionych. Regularnego przycinania nie wymagają jedynie róże parkowe i okrywowe – usuwa się jedynie najstarsze pędy.