Kraków to miasto, które posiada wiele zabytkowych budynków i cmentarzy. Znajdują się tu również liczne obiekty kultury oraz malownicze aleje i parki. Nie bez powodu więc miasto to jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce, które na tle innych wyróżnia się niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Co zatem warto zobaczyć w stolicy województwa małopolskiego?

Zabytki Krakowa - jakie obiekty warto zobaczyć będąc na wycieczce w tym mieście?

Rynek Główny i Wzgórze Wawelskie - to właśnie te miejsca są pierwszymi punktami docelowymi zdecydowanej większości turystów przybywających do Krakowa. Rynek Główny to piękny, ogromny plac, na którym odnajdziemy wiele dobrze znanych symboli Krakowa. To właśnie w tej części miasta znajdują się Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa, Kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza oraz Sukiennice. Działa tu również muzeum Podziemia Rynku Głównego, dzięki któremu możemy dowiedzieć się więcej na temat życia w średniowiecznym Krakowie. Rynek Główny w Krakowie słynie także z tego, że organizowane są na nim znane krakowskie imprezy kulturalne. Wzgórze Wawelskie to natomiast miejsce gdzie zobaczymy Smoczą Jamę, rzeźbę Smoka Wawelskiego oraz dwie z najważniejszych budowli krakowskich: Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu. Popularne zabytki Krakowa to także: Barbakan oraz Brama Floriańska. Barbakan to obiekt architektury militarnej, który był prawdziwą perłą wśród dawnych krakowskich fortyfikacji. Brama Floriańska, która jest pozostałością po dawnych murach miejskich, również jest chętnie odwiedzanym zabytkiem. To właśnie przez tą bramę królowie wkraczali do miasta po zwycięskich bitwach.

Najciekawsze zabytki Krakowa, które warto zobaczyć

Jakie jeszcze inne ciekawe miejsca czekają na nas w Krakowie?

Znaną krakowską dzielnicą, która obok Starego Miasta wpisana jest na listę zabytków UNESCO jest Kazimierz. Głównymi zabytkami tego miejsca są liczne synagogi oraz stary cmentarz żydowski. Przez długi okres czasu Kazimierz był samodzielnym miastem oraz stanowił miejsce, w którym zamieszkiwała ludność żydowska. Do dziś możemy odnaleźć tu ślady historii, zaklęte są one np. w starych uliczkach. Warto wiedzieć również o tym, że Kraków słynie także z kopców. Na terenie tego miasta jest ich aż pięć. Niektórzy z turystów przyjeżdzających do stolicy Małopolski na nieco dłużej niż na weekend chętnie decydują się na wycieczkę rowerową trasą wszystkich krakowskich kopców. Widoki z kopców są bowiem naprawdę piękne, a z każdego z nich możemy podziwiać inną część panoramy miasta. Wspaniałym miejscem na rekreacje są także Błonia w Krakowie. Niedaleko nich znajduje się jedno z najważniejszych muzeów w Krakowie, czyli Muzeum Narodowe. W pobliżu Błoni mieści się także najbardziej znany krakowski park- Park Jordana. Jest to przestrzeń, która została zaprojektowana na podobieństwo angielskich ogrodów krajobrazowych. Dlatego odnajdziemy w nim wielkie trawniki oraz nieregularne ścieżki. Nie brakuje tu również placów zabaw dla dzieci oraz ścieżek dla rowerzystów. To idealne miejsce na rodzinny odpoczynek w czasie ciepłych dni.