W obecnych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest ruch oraz regularna aktywność fizyczna, na przykład siłowa. Mimo to rozpoczęcie swojej przygody z zupełnie nowym sportem nie zawsze należy do łatwych zadań i niekiedy wymaga wcześniejszego przygotowania. Szczególnie w sytuacji, kiedy od dłuższego czasu nie trenowaliśmy ani nie pracowaliśmy nad swoją wydolnością i kondycją. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą na rozsądne uprawianie sportów siłowych bez wysokiego ryzyka kontuzji czy szybkiego zniechęcenia.
Konsultacja z lekarzem i ewentualne badania
W przypadku dłuższej przerwy od treningów podstawowym krokiem do przystąpienia do ćwiczeń siłowych powinien być kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą, zwłaszcza gdy zmagamy się z różnymi nawracającymi bólami czy innymi dolegliwościami. Wówczas godny zaufania specjalista przeprowadzi z nami wywiad, a także zleci ewentualne badania, aby upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do poszczególnych rodzajów aktywności fizycznej. Warto przy tym wspomnieć, że zignorowanie badań czy niektórych bolących fragmentów ciała może wiązać się z nieprzyjemną i długotrwałą kontuzją po pierwszych treningach.
Dobór odpowiednich ćwiczeń i ich intensywności
Na początku przygody z siłownią wiele osób popełnia błąd, wybierając zbyt duże ciężary lub chcąc zrobić zbyt wymagający trening już za pierwszym podejściem. Dlatego niezwykle ważne okazuje się dobranie odpowiednich ćwiczeń do naszego poziomu sprawności. Dzięki temu unikniemy kontuzji i przemęczenia. Ponadto warto na początku skupić się na nauce techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń, na przykład przysiadów, deski, zakroków czy wykroków. W efekcie treningi w późniejszym czasie będą przynosiły lepsze rezultaty i zaangażują do pracy więcej mięśni naszego ciała.
Godnym uwagi rozwiązaniem okazuje się również opracowanie indywidualnego planu treningowy, który uwzględni nasze plany praz cele. Wówczas warto skontaktować się z trenerem personalnym, który także przeprowadzi z nami wywiad i oceni sprawność, mobilność, kondycję czy wytrzymałość. Ponadto towarzysząc nam w pierwszych ćwiczeniach, trener może łatwo skorygować ewentualne niedociągnięcia w technice, dzięki czemu lepiej poczujemy pracę poszczególnych mięśni.