Jakie aktywności sportowe Polacy uprawiają najchętniej?

 

 

Aktywność fizyczna Polaków jest monitorowana przez instytuty badawcze, które regularnie sprawdzają, jaki jest odsetek osób aktywnych fizycznie. Przedmiotem badań jest częstotliwość uprawiania sportu, ilość treningów w tygodniu i rodzaj dyscypliny. Więcej ludzi w mieście deklaruje aktywność fizyczną, choć różnice pomiędzy mieszkańcami miast i wsi nie są aż takie znacząco duże.

 

70 proc Polaków uprawia aktywności fizyczne

Prawie 70 proc. Polaków deklaruje, że uprawia sport, z czego połowa ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. codziennie. W dużych miastach widać biegaczy, którzy przemierzają parki i tereny zielone. Sporo osób jeździ na rowerze nie tylko rekreacyjnie, ale także załatwiają swoje sprawy i dojeżdżają do pracy. Jakie sporty uprawiamy najczęściej? Jak się kształtuje lista najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce?

Piesze wędrówki i jazda na rowerze

Mieszkańcy naszego kraju najchętniej uprawiają ćwiczenia gimnastyczne i chętnie chodzą na piesze wędrówki oraz na dłuższe spacery. Tego typu aktywność fizyczna jest możliwa do zrealizowania w praktycznie każdym wieku. Gimnastyka dla seniorów, ćwiczenia rehabilitacyjne, a także zajęcia fitness w grupach przyciągają rzesze zwolenników. Dbanie o kondycję fizyczną i zgrabną sylwetkę nie jest tylko domeną kobiet.

Ponad połowa (51 proc.) wszystkich deklarujących aktywny tryb życia wybiera jazdę na rowerze. Wysoko notuje się także bieganie (46 proc.), jogging i treningi przygotowujące do udziału w różnego rodzaju zawodach dla biegaczy.

Jakie aktywności sportowe Polacy uprawiają najchętniej? 

Aktywności fizyczne w mieście i na wsi

Nieco mnie mieszkańców małych miejscowości (67 proc.), niż dużych miast (74 proc.) deklaruje uprawianie sportu. Bardziej znaczące różnice widać w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi są najbardziej aktywni fizycznie, biorą udział w zawodach, chodzą na basen, mają zorganizowane zajęcia na uczelni, w szkole, a także trenują wybraną dyscyplinę sportu, której poświęcają najwięcej czasu. Aktywność fizyczna od najmłodszych lat to wypracowanie dobrych nawyków na przyszłość.