Co słychać w sporcie podczas pandemii?

 

 

Uprawianie sportu podczas pandemii napotyka na liczne utrudnienia, które zniechęcają albo wręcz uniemożliwiają treningi. Spada odsetek ludzi aktywnych fizycznie zarówno na świeżym powietrzu, jak i na siłowniach. Według danych w ubiegłych latach przed globalną epidemią 81 proc. ludzi w Polsce przyznawało, że uprawia sport. Sprawdźmy, czy ten odsetek zmienia się w okresie pandemii.

 

Spada odsetek uprawiających sport

Według badań przeprowadzonych na początku 2021 roku spada odsetek osób uprawiających sport. W okresie pandemicznym o 12 proc. spadła ilość Polaków (kobiet i mężczyzn), którzy są aktywni fizycznie. W 2020 roku średnia w tym zakresie wyniosła 69 proc. natomiast w 2019 roku odsetek ten stanowił 81 proc. Wyraźny spadek dotyczy osób ze wszystkich grup wiekowych.

Jeżeli porównamy wyniki badania przeprowadzonego na temat uprawiania sportu od początku 2020 roku widać mniejszą aktywność fizyczną ankietowanych. Z miesiąca na miesiąc pogłębiała się ilość osób, które zrezygnowały z uprawiania sportu. Nawet w miesiącach letnich można było zaobserwować dalsze spadki. W innych latach korzystaliśmy z ładnej pogody i naturalnie wzrastał odsetek osób aktywnych na świeżym powietrzu.

 

Co słychać w sporcie podczas pandemii?

 

Jakie aktywności Polacy wybierają najchętniej?

Polacy najchętniej uprawiają ćwiczenia gimnastyczne i chodzą na dłuższe spacery. Wysoko plasuje się także jazda na rowerze i bieganie. Preferencje co do aktywności fizycznej wybieranej najchętniej, zależą od wieku i miejsca zamieszkania. Około 70 proc. Polaków uprawia sport. Prawie połowa deklaruje, że robi to kilka razy w tygodniu, a 13 proc. nawet codziennie.

 

Młodzież trenuje najczęściej

Najwięcej osób uprawiających sport to ludzie w młodym wieku. Ogólnie mówiąc, jest to najmłodsza przebadana grupa respondentów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zajęcia sportowe w szkole i na uczelni podnoszą statystykę w tym zakresie. Młodzież korzysta ze zorganizowanych zajęć na pływalni, z lekcji WF i bierze udział w zawodach sportowych.