Turbulencje w żołądku, gryzący głód i dyskomfort w jamie brzusznej, godziny płaczu bez przerwy mogą być objawami kolki. Zdrowe dziecko płacze mniej niż średnio pięć minut dziennie przez pierwsze cztery tygodnie. Uczucie bólu brzucha lub udręki może zwykle prowadzić do ciągłego płaczu przez ponad trzy godziny z przerwami nie dłuższymi niż dwie godziny. W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać kolkę u dziecka.

Czym jest kolka?

Kolka to dolegliwość żołądka, która może wystąpić u niemowląt, zwykle w pierwszych trzech miesiącach życia. Kolka niemowlęca różni się od gorączki lub innych powszechnych dolegliwości niemowlęcych, ponieważ nie ma ustalonego czasu trwania i każde dziecko może przechodzić ją inaczej. Dzieci z kolką mają temperament, który jest bardzo wrażliwy na bodźce. Najbardziej typowe objawy kolki to niepocieszony i ciągły płacz, zwiększona częstotliwość wypróżnień, trudności w karmieniu.

Stres rodzicielski w kontaktach z niepocieszonym dzieckiem może powodować nie tylko szkody fizyczne, ale także emocjonalne. Zanim dzieci w końcu wyrosną z kolki, mija od 1 do 6 tygodni. Jako dorośli zapominamy, że jako dzieci cierpieliśmy przez różne rzeczy, nie wiedząc, co jest nie tak i codziennie walczyliśmy z naszymi zmaganiami.

Jak rozpoznać kolki u dziecka?

Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Gdy pediatra doradzi, jak postępować z dziećmi ze skłonnością do kolki, zapewne pierwszym zaleceniem, które zaproponuje jest lek na odgazowanie. Ponieważ niewłaściwie trawiony pokarm ma negatywny wpływ na układ trawienny, może prowadzić do zgagi nawet u niemowlęcia. Tak więc leki szybko stają się niezbędnym wyposażeniem, jeśli chodzi o dzieci z kolką.

Jest też kilka metod, które mogą pomóc. Między innymi należy do nich tulenie i kołysanie dziecka, które zaspokaja jego fizyczne potrzeby bliskości z mamą. Pomocne może okazać się delikatne masowanie brzuszka, czyli tak zwany masaż antykolkowy. Dobrym pomysłem jest też śpiewanie po cichu kołysanki. Jej celem jest wyciszenie się maluszka.